Yazıloji

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlık
 4. »
 5. Yumurta Yemenin Faydaları

Yumurta Yemenin Faydaları

Admin Admin - - 6 dk okuma süresi
103 0

Yumurtalar genellikle ‘süper gıdalar’ olarak adlandırılır ve bunun çeşitli nedenleri vardır. Elma gibi, düzenli olarak yumurta yemek de doktorları uzak tutabilir. Pek çok kişi yumurtanın sadece beyazını yemeniz gerektiğini söylese de, doktorlar besleyici olduğu için hem beyazını hem de sarısını yemenizi tavsiye ediyor. Yumurtalar vitaminler, proteinler ve mineraller açısından zengindir. 9 esansiyel amino asidin tümü mevcut olduğundan, ‘tam’ protein kaynağı olarak kabul edilirler.

Pazarda ördek, kaz ve bıldırcın gibi çeşitli yumurta türleri bulacaksınız; ancak tavuk yumurtası en yaygın olanıdır. Yumurta sağlık açısından pek çok fayda sağlar ve biz burada bunlardan bazılarına değineceğiz.

1. Besleyici

Yumurtalar, besinlerle dolu olduğu için genel sağlık için iyidir. Bunlar protein, vitaminler, selenyum, demir, çinko, bakır ve diğer mineraller açısından zengindir. Yumurta sarısı daha fazla kalori ve yağ içermesine rağmen, sağlık için iyi olan yağda çözünen vitaminler içerir.

 • Yumurtadaki protein, daha güçlü kemikler oluşturmaya, kilo vermeye yardımcı olur ve kas kütlesini artırmaya yardımcı olur.
 • Yumurta, göze iyi gelen A, B2, B12 ve E vitaminlerini içerir . Ayrıca yiyecekleri enerjiye ayırmaya ve kırmızı kan hücreleri üretmeye yardımcı olurlar. E vitamini serbest radikallerle savaşır ve hücresel hasarı önler.
 • Birçok yumurtada bulunan Omega-3, genel sağlığınız için son derece iyidir.
 • Menstrüasyon sırasında kadınlara yardımcı olan demir içerir.
 • Bağışıklık sistemini güçlü tutan çinko içerir.
 • Sağlıklı kemikler ve dişler için gerekli olan yüksek miktarda fosfor içerir.
 • Yumurtadaki iyot, tiroid hormonlarının yapılmasına yardımcı olur.
 • Kanser riskini azaltmaya yardımcı olan selenyum içerir.

Böylece, yumurtanın bir besin deposu olduğunu görebilirsiniz.

2. Felç ve Kalp Hastalıklarını Önler

Yumurtalar, kalp sağlığını destekleyen Betain ve Kolin içerir. Günde bir yumurta yiyebilirseniz, felç veya kalp hastalığı geçirme şansınızı önemli ölçüde azaltacaktır.

 • Bir yumurta, inme veya kalp hastalığı riskini azaltan iyi kolesterolü artırmaya yardımcı olur.
 • Kalp sağlığı için iyi olan büyük LDL kolesterol seviyesini yükseltir.
 • Güçlü anti-inflamatuar özelliği olan ve kardiyovasküler hastalıkları önlemeye yardımcı olabilecek selenyum içerir.
 • Yumurta akı, yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olan yüksek miktarda potasyum içerir.
 • Yumurta akı kanın pıhtılaşmasını önleyebilir ve böylece uygun kan akışını sağlayarak kardiyovasküler sağlığın korunmasına yardımcı olur.

Bu nedenle, yumurtalar kalp ve damar sağlığınız için hayati öneme sahiptir. Halihazırda bazı kalp problemleriniz varsa, önerilen yumurta dozunuzu öğrenmek için doktorunuza danışmalısınız.

3. Kemikler ve Kaslar İçin İyidir

Yumurta, kemikler için iyi olan D vitamini içerir. Bu nedenle düzenli olarak yumurta yemek osteoporoz ve raşitizm gibi kemikle ilgili hastalıkları önleyebilir. Yüksek miktarda D vitamini almak için serbest gezen organik yumurtaları almaya çalışmalısınız. Yumurtalar ayrıca kemik yoğunluğunu geri kazandıran ve kırıkları veya raşitizm gibi hastalıkları önleyen kalsiyum içerir. Yumurta akı, kas büyümesi için iyi olan çok miktarda protein içerir. Güçlü kaslar oluşturmaya yardımcı olduğu için çocuklar için hayati önem taşır.

4. Kilo Kaybı

Yumurta akı, vücuttaki fazla yağlardan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Sizi uzun süre tok tutar, iştahınızı bastırır ve enerji seviyenizi yükseltir.

 • Yumurtanın kalorisi düşüktür ve bu nedenle kilo korumaya yardımcı olur.
 • Son derece tok tutan protein içerir, bu nedenle uzun süre aç hissetmezsiniz. Bu nedenle, protein açısından zengin bir kahvaltı yaparsanız, gün boyunca kalori alımınızı azaltacaktır.
 • Metabolizmayı hızlandırır ve böylece daha fazla kalori yakarsınız.

Yumurta yemek için en iyi zaman sabah saatleridir. Bu nedenle kahvaltıda yumurta yerseniz kilo vermenize yardımcı olur. Yumurtanızı haşlayabilir, fırınlayabilir, çırpabilir, buğulayabilir veya omlet yapabilirsiniz.

5. Gözler İçin Faydalıdır

Yumurtalar, katarakt, maküler dejenerasyon ve diğer yaygın göz bozuklukları risklerini azalttığı için gözler için iyi olan Lutein ve Zeaksantin içerir. A vitamini eksikliğinin körlüğün en yaygın nedenlerinden biri olduğunu duymuşsunuzdur. Yumurtalar yüksek miktarda A vitamini içerir ve bu nedenle düzenli olarak tüketilirse körlüğü önleyebilir. Yumurtalarda bulunan karotenoidler, A vitamini üretmeye yardımcı olur ve böylece nöral retina işlevine yardımcı olur. En fazla faydayı elde etmek için yumurtanın sadece beyazını değil, tamamını yemelisiniz.

6. Kanseri Önleyin

Yumurta sarısında bulunan kolin meme kanseri riskini azaltabilir. Kahvaltıda iki haşlanmış yumurta yerseniz, günlük önerilen kolin dozunuzun yarısını almış olursunuz. Yumurta sarısı, kanseri önleyebilen fitoöstrojen ve D vitamini içerir. Bu nedenle, meme kanseri ve diğer kanser türlerine yakalanma riskini azaltmak için diyetinize yumurta eklemelisiniz. Yumurtayı kahvaltıda yiyebilir, öğle ve akşam yemeklerinde salatalarınıza ekleyebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın