1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Kansere Savaş Açın: Kanseri Önleyen En İyi Yiyecekler

Kansere Savaş Açın: Kanseri Önleyen En İyi Yiyecekler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kanser, dünyadaki en ölümcül ve öldürücü hastalıklardan biridir. Avustralya, Yeni Zelanda, İrlanda, Macaristan ve ABD dünyada kanser oranının en yüksek olduğu ilk 5 ülke. Ve yıllar geçtikçe sayı artmaya devam ediyor.

Gerçek şu ki, tek başına hiçbir yiyecek sizi kanserden koruyamaz. Kansere karşı bir şansa sahip olmak için bile sebze, meyve, kepekli tahıllar, baklagiller ve diğer bitki bazlı gıdaların bir kombinasyonunu yemelisiniz.

Yediklerinizin kanserle savaşmanıza yardımcı olabileceği gerçeğinin yanı sıra, yanlış beslenmenin kanser ve diğer sağlık komplikasyonları geliştirme riskinizi artırabileceğini de bilmelisiniz.

Biraz araştırma yaptık ve kanser riskinizi azaltabilecek 9 gıdadan oluşan bu listeyi bulduk.

1. Havuç

Havuç yemek, kanser geliştirmede önemli bir azalmaya yol açabilir. Bilimsel bir analize göre, havuç her tür kanser üzerinde eşit etkiye sahip olmayabilir. Örneğin havuç, mide kanseri riskini %26 oranında azaltabilir. Bu muhtemelen hepsinden en dikkate değer olanıdır.

Havucun prostat kanseri üzerindeki etkileri üzerine bir başka araştırma daha yapıldı. Ve havuç yemenin prostat kanserine yakalanma riskini %18 oranında azaltabildiği keşfedildi.

Hepsi bu değil.

Daha fazla araştırma yapıldı ve havuç yemeyen sigara içenlerin, içenlere kıyasla akciğer kanserine yakalanma olasılığının 3 kat daha fazla olduğu keşfedildi. Havuç yemek mide, prostat ve akciğerler üzerinde bu kadar etkili olabiliyorsa, diğer kanser türlerini de etkileyebilir.

2. Çilek

Çileklerin vücuda sunduğu pek çok sağlıklı fayda vardır ve bunlardan biri de kansere yakalanma riskini azaltmak ve savaşmaktır. Çilekleri bu kadar güçlü bir meyve yapan aktif bileşen antosiyaninlerdir. Antosiyaninler, antioksidan ve kanser önleyici özelliklere sahip bitki pigmentleridir.

Bir grup bilim adamı, çileklerin kanser hücreleriyle savaşmada ne kadar etkili olabileceğini (eğer mümkünse…) bulmak için 7 günlük bir çalışma yürüttü. Sonuç aslında oldukça şaşırtıcıydı. Kolorektal kanserli birkaç kişi, sadece 7 gün boyunca yaban mersini özü ile tedavi edildi. Tedavi sonunda vücutlarındaki kanser hücrelerinin büyümesinin %7 oranında (sadece 7 günde) azaldığı keşfedildi.

3. Tarçın

Kanser söz konusu olduğunda, tarçın kanser hücrelerinin yayılmasını azaltabilir. Tarçının kanserli hücreler üzerindeki bu etkisi, bir deney çalışmasından sonra keşfedildi. Bu fayda, kan şekerini düşürme ve anti-enflamatuar özellikler gibi diğer sağlık yararlarına ek olarak, özellikle kanseriniz varsa, tarçını diyetinizin bir parçası haline getirmenin faydasını göreceğiniz şeydir.

Başka bir labaratuvar çalışmasında, tarçının baş ve boyun kanseri hücrelerinin büyümesini baskılama yeteneğine sahip olduğu bildirildi.

Ailenizde kanser geçmişi varsa, kansere yakalanma olasılığınızı azaltmak için tarçın kullanmanızı tavsiye ederiz.

4. Zerdeçal

Zerdeçal, zencefile benziyor ve vücuttaki antioksidan kapasitelerini artırmak, iltihaplanmayı uzak tutmak, beyin fonksiyonlarını iyileştirmek ve beyinle ilgili sağlık sorunları riskini azaltmak gibi büyük sağlık yararları sağlıyor. Kanser üzerindeki etkileri, Curcumin olarak bilinen aktif bir maddeye bağlanabilir.

Curcumin, antioksidan, antienflamatuar ve kanser önleyici özelliklere sahip bir kimyasaldır. Bu kimyasal kansere yakalanma olasılığını azaltmada oldukça etkilidir.

5. Elma

Elmaları kanserle savaşmada bu kadar etkili kılan şey, polifenoller olarak bilinen bir bileşiktir. Bu bileşik, kardiyovasküler hastalıklar, enfeksiyonlar ve iltihaplanmalara ek olarak bazı umut verici anti-kanser özelliklerine sahiptir.

6. Balık Yağı

Balık yağı ve faydaları hakkında çok şey söylendi. O kadar etkilidir ki, öğününüze haftada sadece birkaç porsiyon balık yağı dahil etmek kansere yakalanma riskinizi azaltabilir.

Daha yüksek balık alımı, düşük sindirim kanseri ve kolorektal kanser riski ile ilişkilendirilmiştir. Yağlı balığın bu faydaları, D vitamini ve omega-3 yağ asidi de dahil olmak üzere belirli besin maddelerinin yüksek içeriğinin bir sonucu olarak mümkün olmaktadır. Bu bileşenler kanser riskine karşı koruma sağlayabilir ve kanser riskini azaltabilir.

7. Sarımsak

Kanserli hücreleri normal hücrelere bile geri döndürebilen harika sağlık onarıcı özelliklere sahiptir. Sarımsak, kanser hücreleriyle savaşmak için çok etkili bir bileşen olan allisin olmak üzere birçok sağlıklı besin içerir.

Çoklu bilim çalışmalarında allisin kanser hücrelerini öldürdüğü gösterilmiştir. Bu nedenle, belirli kanser türlerine sahip hastalara, sarımsak tüketmelerini tavsiye ederiz.

8. Ceviz

Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü’nün bir raporuna göre, tüm kuruyemişlerin kanser önleyici özelliği olduğunu belirtelim. Ancak ceviz tüm kuruyemişlerden daha etkili gibi görünüyor.

Cevizde bulunan ve onu kanserle mücadelede çok etkili kılan etken madde pedunculagin’dir. Vücut daha sonra bu maddeyi meme kanserini önlemede rol oynayabilecek Urolithins olarak bilinen daha faydalı bir forma metabolize etmeye devam eder.

9. Fasulye

Bu listedeki diğer tüm gıda maddeleri gibi yeşil fasulye de kansere yakalanma riskini azaltabilir. Kolorektal kanserle savaşmak için harika olan lif oranı yüksektir. Bu, güvenilir personel tarafından yürütülen bilimsel bir rapora göredir.

Fareler üzerinde yapılan başka bir çalışmada, siyah fasulyenin kanser hücrelerinin gelişimini %75’e varan oranlarda engelleyebildiği keşfedildi.

Doğru beslenme, uzun, mutlu, sağlıklı ve kansersiz bir yaşam sürmenize yardımcı olabilir.

0
joy
Joy
0
cong_
Cong.
0
loved
Loved
0
surprised
Surprised
0
unliked
Unliked
0
mad
Mad
Kansere Savaş Açın: Kanseri Önleyen En İyi Yiyecekler

Giriş Yap

Yazıloji ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Follow Us