1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Sağlık Deposu: Havuç Yemenin Faydaları

Sağlık Deposu: Havuç Yemenin Faydaları

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Havucun sağlığa olan faydalarını anne babanızdan ve büyükanne ve büyükbabanızdan duymuş olmalısınız. Gözlerinizi iyi durumda tutmak istiyorsanız havuç yemelisiniz. Aynı zamanda onu bir süper gıda yapan başka faydaları da var. Bir yetişkinin çiğ veya pişmiş olarak günde en az 4 porsiyon havuç yemesi önerilir.

İlk çağlarda havuçların turuncu olmadığını duyunca şaşıracaksınız. Mor, kırmızı, sarı, beyaz ve hatta siyah renklerde bulundular. 16. yüzyılda kırmızı ve sarı havuç melezlendi ve bugün turuncu havuçları bu şekilde elde ediyoruz. Havuç çok miktarda mineral, vitamin ve lif içerir. Ayrıca beta-karoten ve antioksidanlar içerirler. Sadece besleyici değil, aynı zamanda tıbbi özelliklere de sahiptirler. İşte havucun sağlığa faydaları:

1. Göz Sağlığınızı Geliştirir.

Havuç o kadar güçlüdür ki karanlıkta bile görmenize yardımcı olabilir. Gözler için çok iyi olan A vitamini ve Beta-karoten içerir. A vitamini eksikliği, gece körlüğüne yol açabilen ciddi bir göz rahatsızlığı olan Xerophthalmia’ya neden olabilir. Ayrıca çocuklarda körlüğün ana nedenidir. Havuç, kataraktı azaltabilen Lutein açısından zengindir. Düzenli olarak havuç yerseniz, makula dejenerasyonları, glokom ve yaşlılık katarakt gibi göz hastalıklarını önleyebilirsiniz.

2. Kanseri Önler

Havuç, antioksidan gücü nedeniyle vücuttaki serbest radikali azaltabilen ve prostat kanseri, akciğer kanseri, kolon kanseri ve meme kanserini önleyebilen Karotenoidler açısından zengindir. Havuç, kansere karşı savaşmaya yardımcı olan bir Poli-asetilen antioksidan olan Falcarinol içerir. Kanser öncesi hücreleri yok eder ve böylece kanserin büyümesini engeller. Havuçta bulunan A vitamini ve retinoik asit de kanserli hücrelerin yayılmasını azaltabilir.

3. Kalp Hastalıklarını Önler

Kalp hastalığı, ABD’de ve diğer yerlerde önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Havuç gibi koyu turuncu renkli meyve ve sebzeler yemek, koroner kalp hastalığı riskini azaltabilir.

  • Havuç, birlikte kalp hastalıklarına karşı koruma sağlayan Poli-asetilenler ve antioksidanlar açısından zengindir.
  • Ayrıca kalp hastalığı riskini azaltan Karotenoidler içerirler.
  • Yararlı Beta-karoten içermesinin yanı sıra, havuç ayrıca Jutein ve Alfa-karoten içerir. Bunlar kalbi oksidatif hasardan, kötü kolesterol ve plak oluşumundan korur.
  • Havuç lif açısından zengindir ve ayrıca daha yüksek potasyum konsantrasyonuna ve daha düşük sodyum konsantrasyonuna sahiptir. Bu bileşim, kalp hastalığına ve yüksek tansiyona karşı korunmak için mükemmeldir.
  • Havuç, kolesterol seviyesini düşüren ve kalbin sağlıklı ritmini korumasına yardımcı olan başta Pektin olmak üzere yüksek miktarda çözünür lif içerir.

Bu nedenle, yüksek tansiyon veya kalp sorunu yaşama şansınızı azaltmak için her gün bir havuç yemelisiniz.

4. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Havuç, bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini açısından zengindir. Düzenli olarak havuç yerseniz, soğuk algınlığından çabuk kurtulursunuz. Havuç vücudunuz için koruyucu bir kalkan oluşturur. Cildinizin yaralı bölgesine uyguladığınızda enfeksiyonları önleyebilecek antiseptik özelliklere sahiptir. Püre haline getirilmiş havuç, haşlanmış veya rendelenmiş havuçları dilimlemek ve enfeksiyonları önlemek için kullanabilirsiniz.

5. Hafıza Kaybını Durdurur ve Kemik Sağlığını İyileştirir

Havuçtaki beta-karoten, merkezi sinir sistemimizi yaşlanmaya karşı korur. Düzenli olarak havuç yiyerek bilişsel bozulma geciktirilebilir. Ayrıca bilişsel işlev bozukluklarını tedavi edebilir ve hafızayı geliştirebilir. Havuç, kemikler için iyi olan C vitamini ve kalsiyum içerir. Yeterli kalsiyum tüketemeyen menopoz sonrası kadınlar için özellikle yararlıdır. Böylece havuç kalsiyum ihtiyacını karşılayabilir ve kemik sağlığını iyileştirebilir.

6. Diş ve Diş Etlerine İyi Gelir

Havuç doğanın diş fırçası olarak adlandırılabilir. Doğal bir aşındırıcı görevi görerek yemek artıklarını ve plakları temizler. Lekeler genellikle plağa yapışarak dişlerin sarımsı olmasına neden olur. Yemekten sonra havuç çiğnerseniz dişlerdeki renklenmeyi azaltabilir. Bu nedenle, her yemekten sonra diş fırçalamak yerine bir havuç çiğneyebilirsiniz. Havuç yediğinizde, boşluk oluşturan ve asit oluşturan bakterileri dengeleyerek plak oluşumunu önleyen tükürük üretimini uyarır. Havuçta bulunan mineraller ayrıca ağızdaki mikropları öldürmeye yardımcı olarak diş çürümelerini önler. Tabi ki yine de her zaman dişlerinizi düzenli olarak fırçalamanızı öneririrz.

0
joy
Joy
0
cong_
Cong.
0
loved
Loved
0
surprised
Surprised
0
unliked
Unliked
0
mad
Mad
Sağlık Deposu: Havuç Yemenin Faydaları

Giriş Yap

Yazıloji ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Follow Us