Yazıloji

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlık
 4. »
 5. Çinko Açısından Zengin Besinler

Çinko Açısından Zengin Besinler

Admin Admin - - 6 dk okuma süresi
70 0

İşte eğlenceli bir bilgi, insan vücudunda 75.000 enzim vardır ve bunların 300’den fazlasının çalışması için çinko gereklidir. Enzimler, bir insan olarak varlığınız için hayati öneme sahiptir ve vücutta metabolizma, sindirim, kan basıncı kontrolü, üreme vb. dahil olmak üzere çok çeşitli önemli işlevlere hizmet ederler.

Çinkonun Vücuttaki Faydaları Nelerdir?

Çinko, vücudunuzun sağlıklı çalışması için gerekli olan temel bir element olan bir metal türüdür. Sadece bir kısmı, sağlığın korunmasında ve önemli basit günlük işlevleri yerine getirmede uzun bir yol kat eder. İşte çinkonun vücuda sağladığı faydalardan bazıları.

 • Kanserle savaşacak kadar güçlü, güçlü bir antioksidan görevi görür. Çinko açısından zengin gıdalar, ailesinde kanser geçmişi olan veya kanserden muzdarip olabilecek herkes için özellikle önemlidir.
 • Diyabetle savaşmak, çinko açısından zengin gıdaların bir başka faydasıdır. Çinko vücuttaki hormonları dengeleme eğilimindedir. Bu, kandaki şekerin düzenlenmesinden sorumlu hormonu içerir – İnsülin.
 • Vücuda yeterli miktarda çinko sağlanması sayesinde ishal gibi sindirim sorunları önlenebilir.
 • Çinko ayrıca, enerji üretiminin yanı sıra yiyeceklerin emilimine ve sindirilmesine de yardımcı olur.
 • Protein sentezine yardımcı olur, yani vücuttaki proteinin parçalanmasını kolaylaştırır ve bu da daha sonra kas büyümesini daha hızlı uyarır. Yani çinkonun kas büyümesine ve onarımına yardımcı olduğunu söyleyebilirsiniz.
 • Çinko açısından zengin yiyecekler almak, soğuk algınlığı ile savaşmanın ve bağışıklığı geliştirmenin harika bir yoludur.

Bunlar çinkonun vücuda sağladığı faydalardan sadece birkaçı. Şimdi, tüm bu avantajlardan yararlanmak için çinkoyu sisteminize nasıl alabileceğinizi tartışalım.

Çinko İçeren 10 Lezzetli ve Besleyici Yiyecek

Vücutta beklenen çinko düzeyinizi dengelemenize yardımcı olabilecek 10 sağlıklı yiyeceği size bu makalede açıklıyoruz. Bu gıdalar sadece çinko değerinizi yükseltmekle kalmaz, aynı zamanda çinko dışında birçok başka besin maddesi içerdiklerinden başka faydalarla da içermektedir.

1. Kabuklu deniz ürünleri

Kabuklu deniz ürünleri, diğer tüm deniz ürünleri türleri gibi dengeli beslenmenin sağlıklı bir parçası olabilir. Oldukça besleyicidir ve sağlık açısından birçok faydası vardır. Kabuklu deniz hayvanlarının çinko içeriği, gerekli ortalama çinko alımını karşılar ve birçok başka sağlık yararı da sunar.

2. Tohumlar

Kendinizi biraz çiğnenmiş hissettiğinizde, ancak aç olmanız gerekmiyorsa, badem, kabak çekirdeği, kabak vb.

3. Süt Ürünleri

Süt, peynir, tereyağı ve diğer süt ürünleri büyük çinko kaynaklarıdır. Bu grupta en çok süt ve peynir öne çıkıyor çünkü biyolojik olarak kullanılabilir çinkoyu oldukça yüksek miktarda içeriyorlar.

4. Tam Tahıllar

Pirinç, kinoa, buğday, yulaf ve çinko içeren tam tahıllara bazı örneklerdir. Pek çok insanın özellikle kahvaltıda bu kepekli tahılları yemesi sağlık açısından iyidir. Bu besinleri yemek, günlük gerekli çinko alımını karşılamanızın yanı sıra vücudunuza daha iyi sindirim sağlığı, düşük kalp hastalığı riski, düşük felç riski ve düşük obezite riski gibi faydalar sağlar.

5. Bitter Çikolatalar

Bu, birçok kişi tarafından sevilen yüksek kalorili bir besindir. Kilo almak istemiyorsanız ne kadar bitter çikolata yediğinize dikkat etmek isteyebilirsiniz. Çok besleyicidir, kan akışını iyileştirmeye, beyin fonksiyonlarını iyileştirmeye ve cildinizi güneşin zararlarından korumaya yardımcı olabilir.

6. Et

Et, sağlığınız için iyi olmasının diğer nedenleri arasında kilo kontrolü, gelişmiş kan şekeri seviyesi, kanserle savaşmaya yardımcı olması, sağlıklı yağlar ve daha az bakteri içermesidir.

7. Tavuk

Aslında tavuk hakkında söylenecek çok şey yok. Vücuda büyük besin sağladığı geçmişten beri bilinen temel bir besindir. Vitaminler, mineraller, protein ve sağlıklı miktarda çinko içerir.

8. Mantar

Mantar, çinko açısından zengin ve diğer besinlerle de dolu olan başka bir besindir. Çok fazla mantar yemek, kilo vermeye, diyabete, yüksek kolesterol seviyelerinden kurtulmaya yardımcı da olmaktadır. Bu yenilebilir mantarlar selenyum gibi besinler içerir, kemik sağlığını iyileştirir, kandaki kötü kolesterol seviyesini düşürür ve diyabeti önler.

9. Ispanak

Ispanak, etkileyici sağlığa faydası olan bir sebzedir. Ispanak, çinkonun yanı sıra vitaminler, mineraller, bitkisel besinler, pigmentler vb. diğer besinler açısından da zengindir.

Çinko küçümsenmemesi gereken bir elementtir. Sağlıkla ilgili komplikasyonları önlemek için ciddiye almanız ve günlük yemeklerinizde doğru miktarda çinko bulunduğundan emin olmanız gerekir. Yeterince çinko açısından zengin yiyecekler yemek, sizin için sağlıklı bir yaşam tarzının başlangıcı olabilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın