Yazıloji

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Kayropraktik Bakımı Destekleyen Çalışmalar Nelerdir?

Kayropraktik Bakımı Destekleyen Çalışmalar Nelerdir?

Admin Admin - - 5 dk okuma süresi
114 0

Kayropraktik bakım alternatif bir tıptır. Bu alternatif şekli, Kayropraktik ayarlamalara, yani omurga ekleminin manuel manipülasyonlarına dayanmaktadır. Bu ayarlamalar, hareket açıklığını geliştirirken, potansiyel olarak sırt ve boyun ağrısını azaltabilir. Kayropraktik tedavinin birincil odak noktası, Spinal Manipülasyon kullanarak kas-iskelet sistemini ele alır.

Spinal Manipülasyon, sinir sisteminin işlevini iyileştirmeli ve ağrının giderilmesi ve genel olarak iyileştirilmiş yaşam kalitesini içeren sağlık avantajlarına yol açmalıdır. Rahatlama sağlama yeteneğine rağmen, Kayropraktik bakımın meşruiyeti belirsizdir.

Pek çok bilim adamı, düzenli Kayropraktik bakımın etkinliğini onaylarken, meşruiyetini sağlamlaştırmak için birkaç büyük ölçekli çalışma yapılmıştır. Bu yazıda, Kayropraktik bakımın meşruiyetine biraz ışık tutmak için bu çalışmaları inceliyoruz. Bilim adamlarının buna karşı temel eleştirilerine ve iddialarını destekleyen, artan bilimsel kanıtlara bakacağız.

Kayropraktik Bakımı Destekleyen Çalışmalar

Kayropraktik bakım için kanıtlara yönelik birincil eleştiri, gerçekleştirilen büyük ölçekli çalışmaların eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bilim adamları çok sayıda çalışma yürüttüler. Ancak hiçbiri kesin kanıt sağlayacak kadar büyük değildi. Birçok çalışma küçüktü ve bu nedenle temelsiz kanıtlar üretti. Önemli kanıtların olmaması, daha büyük, daha spesifik testlere duyulan ihtiyacı ortaya koymaktadır.

2018’de Kayropraktik bakım üzerine üretilen en güvenilir çalışmalardan biri, sırt ağrısı için geleneksel tıbbi bakımdan daha etkili olduğunu buldu. 750 hastayı içeriyordu ve Kayropraktik tedavi görenlerin, rutin bakım alanlardan daha iyi fiziksel işleve sahip olduğunu ortaya çıkardı.

Journal of Manipulative and Physiological Therapeutics tarafından yayınlanan başka bir çalışmada, Kayropraktik bakımın boyun ağrısını azaltmada ve boyun fonksiyonunu iyileştirmede daha etkili olduğu görüldü. 180’den fazla hastayı içeren çalışma, Kayropraktik bakım hastalarının boyun ağrısında ilaç veya fizik tedavi alanlara göre, daha fazla iyileşme olduğunu belirledi.

Kayropraktik Bakımın Etkinliğini Çürüten Çalışmalar

Bu çalışmalar olumlu bulgular vermesine rağmen, Kayropraktik bakımın etkinliğini çevreleyen bazı belirsizlikler vardır. Eleştirmenler genellikle, bu tür bir bakımın, özellikle Kiropraktörler boyunda ayarlamalar yaptığında, hastalara zarar verebileceğini belirtiyor.

Kayropraktik ayarlamalarla ilgili, nadir ciddi yan etkiler bildirilmiştir. En sık bildirilen ciddi yan etki inmedir. Ciddi komplikasyonlar oldukça nadirdir. Spine’da yayınlanan 2016 tarihli bir inceleme, servikal manipülasyonun bir sonucu olarak, inme riskinin son derece düşük olduğunu ortaya çıkardı.

Kiropraktörler ayrıca, belirli teknikleri, belirli hastalar için güvensiz kılan risk faktörlerini taramak üzere eğitilirler. Kiropraktörlere yönelik yaygın olarak yapılan bir başka eleştiri de, bilimsel araştırmalarla desteklenmeyen iddialarda bulunduklarına dair inanıştır.

Örneğin, bazı Kiropraktörler, bağışıklık sistemini güçlendirebileceğini ve hatta DEHB veya astım gibi durumları tedavi edebileceğini iddia edebilir. Hiçbir bilimsel kanıt bu iddiaları desteklemez. Ancak Kayropraktik alanının çoğunluğu, bu koşulların tedavisinde Kayropraktik bakımın etkinliğini önermez.

Çoğu bilim adamı, Kayropraktik bakımın bel ve boyun ağrısı gibi çeşitli durumlar için meşru bir tedavi olduğu konusunda hemfikirdir. Birçok çalışma, karışık sonuçlar vermiştir. Ancak bu tür bakımın etkinliğini destekleyen, çok sayıda kanıt vardır. Kayropraktik bakımın güvenliği ile ilgili hala bazı endişeler bulunuyor. Ancak ciddi komplikasyonlar neredeyse yoktur ve lisanslı Kiropraktörler, tedaviyi uygulamadan önce risk faktörlerini kontrol edecektir.

Herhangi bir şeyi taahhüt etmeden önce, bunun sizin için doğru olup olmadığını belirlemek için araştırma yapın. Tedavi planınızı rahatça tartışabileceğiniz, lisanslı ve eğitimli bir masör bulabilirsiniz. İster atletik performans, ister kronik ağrı için bir Kiropraktör kullanıyor olun, muhtemelen boyun ve sırt ağrısının yanı sıra, diğer kas-iskelet sorunları için uygun bir tedavi yöntemidir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın